V pátek 12. listopadu jsme se s třídami IX. B a VII. A vydali na exkurzi do liberecké IQLandie, kde na naše žáky čekaly dva speciální vzdělávací programy – pro sedmáky „Matematicon“ a pro deváťáky laboratorní cvičení z biochemie.
Pod vedením odborných lektorů IQLandie se tak děti mohly pustit do objevování světa matematiky a přírodních věd interaktivní a praktickou formou, kterou ve škole často nemají možnost zažít.
Sedmáci se po příjezdu pustili do programu „Matematicon“, zaměřeného na řešení matematických úloh pomocí interaktivních exponátů v expozici MatematiUm. Hned na úvod programu se děti zábavnou formou dozvěděly, jak se matematika propojuje s jinými obory, jako je chemie, výtvarná výchova nebo dokonce vaření. Po tomto inspirativním začátku se rozděleni do dvojic vydali do samotné expozice, kde na ně čekaly speciální úkoly. Děti zde mohly samostatně využívat exponáty a zkoušet si řešit různé matematické výzvy. S radostí sledovaly, jak jim exponáty pomáhají lépe pochopit principy, s nimiž se setkávají ve škole. Celý program pak završilo společné vyhodnocení výsledků a ukázka správných řešení jednotlivých úloh.
Deváťáci mezitím zamířili do laboratoře na cvičení z biochemie, kde je čekala tři stanoviště s různými experimenty. Nejprve si vyzkoušeli metodu jodometrie, pomocí které stanovovali obsah vitamínu C v běžně dostupných vitamínových tabletách. Zjistili tak nejen to, kolik vitamínu C tablety skutečně obsahují, ale osvojili si také základní techniku titrace. Poté přešli k experimentu, ve kterém zkoumali trávení škrobů, tedy proces, který začíná už v dutině ústní a pokračuje v tenkém střevě. Díky tomu se mohli lépe seznámit s tím, jak fungují metabolické procesy v lidském těle. Na posledním stanovišti si pak deváťáci vyzkoušeli chromatografii rostlinných barviv, kde pod UV světlem objevovali různá barviva obsažená v rostlinách.
Celý den v IQLandii byl pro obě třídy velkým zážitkem. Sedmáci i deváťáci si vyzkoušeli spoustu věcí, které ve škole jen tak nezažijí. Bavilo je, že se mohli do úkolů sami zapojit a vše si osahat – ať už šlo o matematiku nebo chemické experimenty.
Tereza Králová