7ZŠ Kolín - Exkurze na letiště

02/10     Exkurze na letiště

 

V úterý 1. října 2024 se žáci VII. A a IX. B pod odborným dohledem paní učitelek Štikové a Králové vydali na naučnou exkurzi záchranářských vrtulníků na Letiště Václava Havla.

Exkurzi pro nás zařídil Oblastní spolek Českého červeného kříže v   Kolíně.

Samotná cesta autobusem probíhala výborně. A to až do doby, kdy jsme vjeli do kolony před Prahou. V hlavním městě jsme uvízli v  ještě delší koloně vozidel, která zapříčinila prodloužení doby naší cesty a následně i exkurze.

Průvodce, který se ujal naší prohlídky, nás odvedl do hangáru a na letištní plochu, kde se odehrával náš program.

Letecká služba Policie ČR zajišťuje policejní akce na záchranu lidských životů, pátrání po pohřešovaných osobách a nebezpečných pachatelích. Provádí hlídkové lety, pátrání po odcizených vozidlech, dopravní průzkum apod. Policejní vrtulníky se též podílejí na provozu Záchranné letecké služby, na realizaci transplantačního programu a na záchranných letech při přírodních katastrofách.

Od roku 2005 jsou do provozu nasazovány nejmodernější vrtulníky EC-135T2. Jde o vrtulník lehké kategorie, splňující všechny technické požadavky kladené na vrtulníky LVS. V  současnosti jde o jeden z celosvětově nejpoužívanějších typů, nasazovaných v  letecké záchrance. Je vybaven pro transport jednoho, nouzově i dvou pacientů. Běžná cestovní rychlost je 240 km/h. Provoz vrtulníku zabezpečuje Letecká služba Policie ČR. Díky dvoupilotní posádce, vybavené nejmodernějšími pomůckami (např. brýle pro noční vidění) i díky tomu, že na  LVS létají ti nejzkušenější piloti, nedošlo za celou dobu provozu letecké záchranky v  Praze k  žádné nehodě. Vrtulník LVS vzlétá v  průměru k  500 zásahům za rok, z  nichž 95 % se odehrává přímo v  terénu, na místě vzniku náhlého onemocnění nebo úrazu.

S komentářem od zkušených leteckých záchranářů jsme mohli vidět, co všechno je potřeba k  záchraně lidských životů ve špatně přístupných terénech a mnoho dalšího. Byly nám představeny různé typy zavazadel k  záchraně lidských životů a dozvěděli jsme se, jaké kurzy takový záchranář musí absolvovat i délky praxe pro profesní růst.

V hangáru jsme poté některé z vrtulníků spatřili rozmontované. Do takového stavu se dostanou v případě úklidu, kontroly či opravy. 

Cesta zpátky už proběhla bez výraznějších komplikací.

Mgr. Štěpánka Štiková

 
 
     
 

Webdesign: